PORADY ZDROWIE

Zacznij dbać o siebie

Lekarz – w jaki sposób zweryfikować kompetencje przed wizytą?

Jest nadzwyczaj znacząca kwestią, albowiem pozwala na stworzenie właściwej atmosfery w gabinecie, albowiem jej brak może świadczyć o złym usposobieniu pana doktora. Doktor przychylny pacjentowi, uprzejmie zaprosi go do gabinetu, wskaże krzesło na którym można usiąść, po czym przystąpi do wywiadu. O podejściu do pacjenta może zaświadczać sposób w jaki ten wywiad jest przeprowadzany, czy lekarz komentuje odpowiedzi na nasze pytania, kpi z nas, czy poniekąd uspakaja. Ma to wpływ nie jedynie na samą wizytę lecz również na jej dalszy ciąg, gdyż w momencie w którym pacjent czuje się komfortowo wizyta jest mniej nieprzyjemna.

Niestety jednakowoż dziś są lekarze, którzy zachowują się w taki sposób, iż pacjent ma doświadczenie że siedzą w gabinetach za karę. Naturalnie dają to do zrozumienia poszczególnym pacjentom jacy wchodzą do gabinetu.

Wielu takich doktorów zostaje następnie niezwykle nisko ocenianych na witrynach na których prowadzony jest ranking lekarzy – sprawdź Lekarze. Nie warto iść do takich ekspertów, a również ostrzec przed nimi inne osoby, być może gdy zmniejszy się obecność zmienią swój stosunek do pacjentów, a co za tym idzie polepszy się jakość wykonywanych przez nich usług. Biały personel jest zobowiązany przestrzegać zagadki medycznej, jednakże w wielu przypadkach niestety jest ona łamana. Gdy wchodzimy do gabinetu a lekarz komentuje wygląd bądź również symptomy choroby poprzedniego pacjenta, jest to niedopuszczalne zachowanie. Mimo to nasze milczenie jest przyzwolenie na tego rodzaju posunięcia. Także w poradni kobiecej, gdy pielęgniarka na całą poczekalnie wykrzykuje pytając która z kobiet jest w ciąży, lub też także indywidualnie po nazwisku.

Prawdziwa dyskrecja polega na tym że lekarz rozmawia z pacjentką o jej komplikacjach, lecz tylko do momentu aż ona wyjdzie z gabinetu, gdy wchodzi następna jednostka to poświęca uwagę jej dolegliwością a nie poprzednich pacjentów. Wiele negatywnych komentarzy można następnie przeczytać na witrynach gdzie prowadzony jest ranking lekarzy. Jeżeli lekarz się przy nas będzie zachowywał w sposób karygodny możemy go upomnieć, lub ewentualnie również wyjść z gabinetu, i umówić się na wizytę do innego specjalisty. Zachowanie lekarza jest uzależnione od tego czy pacjenci mu na to zezwalają, i jaka będzie ich reakcja na daną nowinę, przez niego do nich wypowiedzianą.