PORADY ZDROWIE

Zacznij dbać o siebie

Nałóg alkoholowy oraz wsparcie rodziny w trakcie leczenia

Kurowanie alkoholizmu obejmuje parę etapów. Jeśli przyjrzymy się pracy ośrodków, które leczą uzależnienie od alkoholu, niezmiernie ekspresowo dostrzeżemy, że największą wagę przywiązuje się do leczenia psychologicznego. Terapia psychologiczna w grupie, osobna, a również rozmowy z psychologiem to tylko niektóre warianty leczenia psychologicznego. Dlaczego taką wielką rolę odgrywa leczenie psychologicznego? Jak wiadomo, alkohol sprawia niezmiernie dużo zmian w życiu, ciele oraz w psychice.

Człowiek chory traci zupełną kontrolę na sobą. Tutaj wszystko toczy się dookoła upojenia alkoholowego. Po co w takim razie to leczenie psychologiczne? Bo głównym problemem oraz przyczyną tkwienia w alkoholizmie jest psychika. Skutkiem tego również zmiany tu są potrzebne. Inicjacja leczenia to znalezienie przyczyny alkoholizmu oraz znalezienie sposobu, żeby z tego kłopotu się wydostać. Poznanie innych ludzi, którzy też borykają się z tym problemem, a również wspieranie się jeden drugiego.

Należy niemniej jednak nie zapominać, iż leczenie pijaństwa trwa w zasadzie całe życie. Problem alkoholizmu w Polsce jest kłopotem coraz znacznie bardziej powszechnym. Prawda jest niemniej jednak nadzwyczaj bolesna, bo większość chorych nie decyduje się na leczenie, albowiem albo nie przyznaje się przed samym sobą to alkoholizmu, czy też twierdzi, iż poradzi sobie sam. Leczenie alkoholizmu w pojedynkę, samodzielne jest niemożliwe – sprawdź wszywka alkoholowa. Tu potrzebne jest wsparcie osób doświadczonych, profesjonalistów, a również bliskich. Jak dużo takie leczenie trwa? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, albowiem leczenie składa się z paru etapów i na każdy etap należy poświęcić tyle czasu, ile wymaga tego postać uzależniona.

Na dodatek po zakończeniu leczenia należy brać udział w spotkaniach dla anonimowych alkoholików. Alkoholik do końca życia będzie alkoholikiem, wobec tego również niezmiernie dużo osób uzależnionych powraca do nawyku, aby po pewnym czasie rozpocząć drogę wyleczenia od początku. Niestety prawda jest taka, iż leczenie trwa całe życie, a sukces oraz wytrwałość w stanie trzeźwości zależy jedynie wyłącznie od osoby chorej. Należałoby jednakże walczyć o życie w wstrzemięźliwości.