PORADY ZDROWIE

Zacznij dbać o siebie

W jaki sposób rozwijała się medycyna? Olejki dawniej oraz dziś

Choroby sezonowe bodajże w najwyższym stopniu doskwierają wszystkim. Na pewno okres jesienno-zimowy daje o sobie znać, kiedy tak właściwie dostrzegamy pierwsze objawy. Katar, ból głowy, gardła, gorączka to typowe objawy przeziębienia, lecz oraz grypy, których nie znosimy, szczególnie jesienią. Jest parę przetestowanych sposobów na to, by ustrzec się tych niedogodności. Przede wszystkim słuszna dieta bogata w warzywa oraz owoce, w których znajdują się naturalne kompozycje oraz witaminy. Nie trzeba też umyślnie wspominać o tym, że należy się adekwatnie ubierać do każdej sytuacji, nawet, jeżeli za oknem słońce, warto wziąć pod uwagę, iż październikowe, listopadowe czy nawet grudniowe słońce bywa zdradliwe.

Jeżeli nie da rady zażywać witaminy w naturalnej postaci wolno uzupełniać niedobory wyjątkowymi środkami dostępnymi w każdej aptece bez recepty. Szczepienia niekiedy także są nadzwyczaj dobrym sposobem na zapobieganie chorobie, jaka umie wykluczycie z życia kilka dni, spędzonych na niezbyt miłych momentach w łóżku z zatkanym nosem, bólem i gorączką.

Korzystne są witaminy, lecz oraz inne pomoce, jak sklep z olejkami eterycznymi. Witaminy są nam niezbędne do życia, jakkolwiek nie umiemy ich sami wytwarzać. Organizm musi je otrzymywać razem z pożywieniem, inaczej od tego co jemy zależeć będzie nasze zdrowie i życie. Wyjątkami są witamina D, która wytwarza się w naszej idealnej skórze pod wpływem słońca, oraz witamina K, która powstaje dzięki bakteriom żyjącym w naszych jelitach. Z beta-karotenu skonstruowany przez nas organizm potrafi uzyskać witaminę A, ale konieczne jest spożywanie warzyw oraz owoców o zabarwieniu czerwonym, żółtym, pomarańczowym, czyli tych zawierających beta-karoten. Witaminy są niezbędne do współpracy z enzymami, od których zależą nasze funkcje życiowe.

Jak widzimy, bez witamin nie da się żyć, powinniśmy o tym nie zapominać komponując jakąkolwiek dietę. Każdy z nas ma inne zapotrzebowanie na witaminy, a ilość zależy od stworzonego przez nas sposobu życia, pracy, wieku, płci. W wielu przypadkach mamy apetyt na coś bliżej nieokreślonego – to sygnał od organizmu, że mu jakiegokolwiek składnika, witamin, brakuje.