PORADY ZDROWIE

Zacznij dbać o siebie

Zapobieganie chorób zębów oraz wybielanie – sprawdź, czemu jest to polecane

W leczeniu rozmaitych schorzeń jamy ustnej i uzębienia niebanalną rolę gra profilaktyka. Mówi się o niej niezwykle niemało – nie tylko zresztą w kontekście konsultowania zagadnień z aspektu stomatologii.

Kłopoty zębami uprzednio czy w następnej kolejności trącają każdego. Jednakowoż to, na ile poważny jest ich aspekt zależy od wielu elementów. Jeśli ktoś systematycznie troszczy się o zęby, ma prawo liczyć na to, że dużo chorób oraz niedogodności go ominie. Co wobec tego należałoby rozumieć przez profilaktykę jamy ustnej? W głównej kolejności należy tu nadmienić o wizytach kontrolnych w gabinecie dentystycznym – niezbędne minimum to raz na pół roku.

Są one konieczne, bo jedynie medyk dentysta jest w stanie ocenić czy wszystko jest w porządku. Następna ważna kwestia to należyta pielęgnacja. Zastosowanie past do zębów, płynów do płukania jamy ustnej czy nici dentystycznych powinno być dla każdego rzeczą całkowicie dosadną.

Nie wystarczy jedynie umyć zęby raz czy dwa razy dziennie – trzeba to robić po każdym posiłku. Jeżeli natomiast takowej możliwości nie ma, wypada sobie radzić w inny sposób – np. przez żucie gumy, rzecz zrozumiała bez cukru. Prócz tego nie wolno zapominać też i o należytej diecie – sposób odżywania się ma obfity wpływ na stan uzębienia i jamy ustnej. Dieta ma być zdrowa oraz poprawnie zbilansowana, nie jest wyznaczone spożywane kolosalnej ilości cukrów. Doskonały bielą uśmiech jest marzeniem dużej grupy osób. Naturalny odcień zębów człowieka nie jest biały – ma zabarwienie kremowe bądź żółtawe, to już indywidualna sprawa. Dodatkowo niebagatelne znaczenie w tym kontekście odgrywa też sposób odżywania się i tryb życia. Jeśli dla przykładu ktoś pali papierosy, ma obowiązek się liczyć z tym, iż poprzednio czy następnie w ujemny sposób odbije się to na wyglądzie jego uzębienia. Jednakowo jest w wypadku spożywania zbytnich ilości kawy, herbaty i wielu innych produktów, takich przykładów wolno podać w zasadzie mnóstwo. Nowoczesna stomatologia trudni się również i aspektami estetycznymi – spośród wielu zabiegów jakie są wykonywane w gabinetach dentystycznych należy zamienić wybielanie zębów cieszące się chwilowo niezmiernie gigantyczną popularnością.